Prečo sa vlasy mastia?
Na začiatok je dôležité povedať, že tvorba mazu je jednou z hlavných funkcií vlasovej pokožky. Vlasy sú vďaka nej lesklé, zdravé a plné života. V niektorých prípadoch sa však stáva, že mazové žľazy sú aktívnejšie a produkujú viac mazu ako je potrebné. Prečo je tomu tak?
Dôvodov mastenia vlasov je viacero. K tým najčastejším patria:
-
genetická predispozícia,
-
nesprávne zostavený jedálniček,
-
nevhodná starostlivosť o vlasy,
-
časté umývanie vlasov,
-
hormonálne výkyvy,
-
stres.
Ako zvoliť ten najlepší šampón na mastné vlasy?
Najlepším pomocníkom, ktorý dokáže efektívne bojovať proti nepríjemnému mazu, je kvalitný šampón. Ten musí byť určený na mastný typ vlasov, pričom by mal spĺňať aj ďalšie parametre. Tie najdôležitejšie spomíname nižšie v článku.
Kľúčové je správne zloženie
Šampón na mastné vlasy by mal obsahovať jemné zložky, ktoré nebudú pokožku hlavy dráždiť a vysušovať. To by totižto viedlo k ešte vyššej produkcii mazu. Ideálne je poobzerať sa po produktoch s:
-
Kyselinou salicylovou – je výborná na exfoliovanie pokožky a odstraňovanie nadbytočného mazu. Okrem toho má tiež dezinfikačné schopnosti, stimuluje krvný obeh a šetrne prečisťuje vlasy.
-
Čajovníkovým olejom (tea tree oil) – má antiseptické vlastnosti, ktoré pomáhajú regulovať produkciu mazu, a efektívne bojuje proti lupinám.
-
Extraktom z mäty – kontroluje tvorbu mazu, znižuje svrbenie a pomáha regenerovať pokožku. Zároveň obsahuje mentol, ktorý zaisťuje svieži pocit po umytí vlasov a stimuluje cirkuláciu krvi.
-
Citrónovým extraktom – efektívne odstraňuje mastnotu a vytvára osviežujúci pocit. Jeho plusom je tiež to, že významne znižuje produkciu lupín a má detoxikačné účinky.
Vyhýbajte sa hydratačným šampónom
Hydratačné šampóny sú určené predovšetkým na suché vlasy, ktoré sú presným opakom mastných. Obsahujú preto zložky, ktoré podporujú tvorbu mazu a vlhkosti, čo by mohlo stav vašej pokožky mnohonásobne zhoršiť.
Veľmi podobne sú na tom aj vyživujúce šampóny. Značky ich vyrábajú prevažne pre suché, polámané a zničené vlasy, ktoré potrebujú dodatočnú hydratáciu. Pre niekoho, kto trpí zvýšenou tvorbou mazu, tak nie sú vhodné.
Nebojte sa skúšať rôzne produkty
Na trhu dnes nájdete desiatky šampónov na mastné vlasy. Nebojte sa preto skúsiť viaceré z nich. Pred výmenou výrobku sa ale uistite, že ste ho používali aspoň jeden či dva mesiace. To je doba, počas ktorej by sa mali prejaviť prvé viditeľné účinky.
Ako sa starať o mastné vlasy?
Šampón na mastné vlasy je síce kľúčový, no základom úspechu je správna starostlivosť. Ak sa chcete zbaviť nepríjemnej mastnoty raz a navždy, držte sa krokov, ktoré odporúčajú aj odborníci z profesionálneho kaderníctva Klier:
-
Časté umývanie vlasov môže viesť k väčšej produkcii mazu. Snažte sa ho preto obmedziť na minimum. Ideálna frekvencia umývania je dva, maximálne trikrát do týždňa.
-
Vlasy si vždy dôkladne opláchnite a skontrolujte, či v nich nezostal šampón, kondicionér alebo akýkoľvek iný produkt, ktorý ste použili.
-
Počet kozmetických produktov znížte na minimum. Príliš veľa rôznych sér, masiek alebo olejov môže pokožku dráždiť a podporovať tak produkciu mazu.
-
Vlasov sa počas dňa zbytočne nechytajte.
-
Vlasy si umývajte vlažnou vodou. Horúca stimuluje mazové žľazy.
-
Ak si s mastnými vlasmi neviete poradiť, navštívte pánske a dámske kaderníctvo. V tom sa o vás postarajú kaderníci, ktorí budú presne vedieť, čo robiť.