Príčin rozštiepených končekov je veľa
Dôvodov vzniku rozštiepených končekov je hneď niekoľko. K tým najčastejším patria:
-
Nesprávne zvolené šampóny – produkty, ktoré nie sú vhodné pre váš typ vlasov, môžu obsahovať príliš agresívne zložky. Tie vedú k oslabeniu alebo vysušeniu vlasov, čo v konečnom dôsledku spôsobuje rozštiepené končeky.
-
Horúci vzduch – ide o jednu z najčastejších príčin suchých, oslabených a zničených vlasov s rozštiepenými končekmi. Ak si váš účes vyžaduje použitie fénu, využite funkciu fúkania studeného vzduchu a počas dní, keď nikam nejdete, stavte na prirodzené vysušenie.
-
Nesprávna manipulácia s uterákom – vlasy po umytí nenechávajte dlho v uteráku. Zbytočne ich oslabujete. Následne sa vyhýbajte aj agresívnemu šúchaniu. Vodu z vlasov vysajte len jemným stláčaním.
-
Nevhodná kefa alebo hrebeň – nekvalitné vlasové príslušenstvo, ktoré používate na pravidelnej báze, ako je napríklad kefa alebo hrebeň, namáha končeky vlasov. Tie sa nedokážu regenerovať a začnú sa štiepiť.
-
Vlasové produkty obsahujúce chemické zložky – sem spadajú napríklad farby alebo tónovacie šampóny. Ich pravidelným používaním sa vlasy oslabujú, sú suché a štiepia sa.
-
Nesprávna životospráva – nedostatok vitamínov a minerálov môže spôsobovať ako štiepenie končekov, tak aj oslabenie vlasov, stratu lesku či dokonca vypadávanie.
Pravidelné strihanie je najlepším riešením
Keď sa raz končeky začnú štiepiť, jediným riešením, ako ich odstrániť, je strihanie. To sa postará aj o oživenie vlasov a podporu ich rastu. Podstrihnutie nemusí byť výrazné. Pokojne sa zbavte len zopár milimetrov.
Pamätajte ale na to, že jedno podstrihnutie raz za rok nebude stačiť. Ak sa chcete vyhnúť rozštiepeným končekom, vlasy by ste mali strihať pravidelne, ideálne raz za 8 až 12 týždňov. V prípade, že by boli poškodené, interval skráťte na 6 až 8 týždňov.
Jemné podstrihnutie zvládnete aj sami doma. Keď si však chcete byť istí rovnomerným výsledkom, nechajte to na profesionála z kaderníctva.
Pomôcť vedia aj kozmetické produkty
Proti vzniku rozštiepených končekov sa dá bojovať aj kvalitnými kozmetickými produktmi. Na starostlivosť o vlasy sú výborné napríklad masky, ktoré je dobré používať aspoň raz do týždňa. Okrem nich sa vám zídu aj hydratačné kondicionéry. Ich úlohou je vlasy uzatvoriť po vymytí šampónu, čím ich efektívne posilňujú.
A v neposlednom rade sú skvelé aj vlasové séra. Tie spravidla obsahujú vysokú koncentráciu vitamínov, minerálov a ďalších zložiek, čo je dôvod, prečo sú vhodné len na krátkodobé používanie.
Proti rozštiepeným končekom môžete použiť aj prírodné suroviny
Spolu s kozmetickými produktmi môžete využívať aj tie prírodné. Na regeneráciu vlasov a ich končekov sú ako stvorené rôzne oleje vrátane:
-
jojobového,
-
kokosového,
-
olivového,
-
avokádového.
S rozštiepenými končekmi vám pomôžu profesionáli
Na boj proti rozštiepeným končekom nemusíte byť sami. Pomôcť vám s nimi môžu odborníci z pánskeho a dámskeho kaderníctva. Tí vám vlasy ostrihajú a hĺbkovo vyživia. Zároveň vám poskytnú tipy a rady, ako sa danému problému vyhýbať a čo robiť, aby váš účes vyzeral vždy dobre.