Čo sú lupiny?
Lupiny sú kúsky odumretej kože, ktoré sa odlupujú z dôvodu regenerácie vlasovej pokožky. V ideálnych podmienkach sa lupiny odlupujú pomaly a v malých častiach. Vo vlasoch ich tak vôbec nevidno. Na druhej strane, v niektorých prípadoch, keď má človek nejaký kožný alebo zdravotný problém, sú lupiny väčšie a viditeľné.
Zaujímavosťou je, že lupiny sa nemusia objavovať len vo vlasoch. Často sa s nimi môžete stretnúť aj vo fúzoch alebo v obočí.
Dôvody vzniku lupín
Keď sa rozhodnete proti lupinám bojovať, musíte zistiť, kvôli čomu vznikajú. Dôvodov, prečo je tomu tak, je rovno niekoľko. K tým najčastejším sa radia:
- nedostatočná alebo nesprávna starostlivosť o vlasy,
- agresívna alebo lacná kozmetika,
- fénovanie vlasov horúcim vzduchom,
- veľká psychická záťaž a dlhodobý stres,
- nezdravá a nevyvážená strava,
- kožné ochorenia ako napríklad seboroická dermatitída,
- hormonálne zmeny,
- zdravotné komplikácie, ako napríklad cukrovka, oslabená imunita a podobne.
Mnohé z príčin vzniku lupín viete odhaliť aj sami doma, prípadne za pomoci odborníkov v kaderníctve. Ak by ste však mali podozrenie na iné, závažnejšie ochorenie, je vhodné navštíviť lekára.
Typy lupín
Lupiny sa delia na dva základné typy:
- Suché lupiny – vznikajú kvôli nadmernej obnove pokožky, ktorú môže spôsobovať zápal alebo tepelný šok. Známe sú tým, že majú bielu farbu, sú menšie a spravidla nesvrbia. Bohužiaľ, sú viac viditeľné a môžu padať aj na ramená.
- Mastné lupiny – za ich vznikom zvyčajne stojí seboroická dermatitída. Tú môže spôsobovať zvýšený testosterón, nadbytok vitamínu A, nedostatok vitamínu B, genetika či stres. Lupiny sú charakteristické tým, že sú hrubšie a majú žltkastú farbu. Na rozdiel od suchých z vlasov nepadajú.
Ako proti lupinám bojovať?
Boj proti lupinám je zdĺhavý, no nie je nemožný. Na začiatok je dôležité zistiť, kvôli čomu sa vám tvoria. Podľa toho budete vedieť, ktorú z uvedených metód využiť.
Šampón proti lupinám
Najčastejším dôvodom tvorby lupín je používanie nevhodnej kozmetiky, kvôli ktorej môže dôjsť k premnoženiu kvasiniek. Tie okrem lupín spôsobujú aj rýchlejšie mastenie vlasov a nepríjemný zápach.
Najlepším riešením je v takomto prípade šampón proti lupinám. Na trhu ich nájdete veľké množstvo. Ideálne sú produkty obsahujúce selén, zinok, ketokonazol a kyselinu salicylovú. Ak máte citlivú pokožku, odporúčame zvoliť prírodnú alternatívu.
K šampónu si následne môžete zaobstarať ešte dodatočné produkty, ako napríklad kondicionér, tonikum alebo špeciálne vodičky proti lupinám a mastnote.
Šampón na seboreu
Seborea je kožný problém, proti ktorému by ste mali zabojovať dermokozmetickými prípravkami. Najlepšie sú produkty obsahujúce antimikrobiálne a antimykotické zložky. Ich hlavnou úlohou je znížiť produkciu kožného mazu a uľaviť od svrbenia.
Vyvážená zdravá strava
Tvorí vašu stravu množstvo sladkého, slaného a mastného? Ešte predtým, ako si začnete vyberať šampón proti lupinám, zmeňte stravu. Doplňte ju o vitamíny A, B a E a nezabúdajte ani na minerály ako selén a zinok. Keď tak spravíte, počkajte aspoň dva týždne. Ak by bola pokožka stále rovnaká, vymeňte kozmetiku.
Obráťte sa na odborníka
Vyskúšali ste všetko, no vlasy sú stále plné lupín? Zbytočne nečakajte a navštívte pánske a dámske kaderníctvo, kde vám odborníci poradia, čo robiť. A ak by to nestačilo, objednajte sa u kožného lekára.