Základom sú správne vitamíny
Starostlivosť o vlasy začína zvnútra. Vaša hriva bude hustá len vtedy, keď dostane všetky potrebné vitamíny a minerálne látky. Preto sa pozrite na svoj jedálniček a zistite, či sa v ňom nachádzajú nasledujúce položky:
- Proteín – ide o jednu z hlavných stavebných zložiek vlasov, ktorej nedostatok vedie k vypadávaniu, lámaniu a stenčovaniu. Množstvo proteínu, ktoré by ste mali konzumovať na dennej báze, sa odvíja od veku, hmotnosti alebo fyzickej aktivity. Vo všeobecnosti ale platí, že v strave by ste mali mať obsiahnutých aspoň 45 gramov proteínu. Prijímať ho môžete vo forme proteínových nápojov alebo potravín ako sú mliečne výrobky, vajcia, ryby a strukoviny.
- Zinok – jeho nedostatok býva najčastejším dôvodom, prečo vlasy padajú. Dopĺňať sa dá prostredníctvom vlašských, pekanových alebo kešu orechov, zelenej listovej zeleniny, kakaa, tekvicových semienok a tofu. Prípadne si zaobstarajte zinok vo forme tabliet.
- Biotín – známy aj ako vitamín B7. Nachádza sa v mnohých potravinách, ku ktorým patrí losos, karfiol, uhorky, avokádo alebo vajíčka. To je dôvod, prečo v tele spravidla nechýba. Pri problémoch s vlasmi je však na určitý čas (napr. na mesiac) dobré zvýšiť jeho dennú dávku. Významne im totižto prospieva.
- Ďalšie zložky – pre vlasy sú dôležité aj vitamíny A a E, a selén, ktoré im dodávajú pevnosť a zároveň ich ochraňujú pred rôznymi externými faktormi, ako je napríklad UV žiarenie alebo chlad.
Myslite na vhodnú starostlivosť o vlasy a vlasovú pokožku
To, že nesprávna kozmetika môže spôsobiť vypadávanie a stenčovanie vlasov, vám potvrdia aj odborníci z profesionálneho kaderníctva. Pri nákupe šampónov, kondicionérov či sér sa preto uistite, že sú určené presne na váš typ vlasov a riešia komplikácie, ktoré aktuálne máte, napríklad lupiny alebo chýbajúci objem.
Nevhodná vlasová kozmetika nerobí problém len vlasom, ale aj samotnej vlasovej pokožke. Príliš agresívne výrobky dokážu narušiť jej pH, čo môže viesť k nadmernej tvorbe mazu alebo lupín.
Vyhýbajte sa častej tepelnej úprave
Horúci vzduch vlasy ničí a vysušuje. Ak ich chcete mať zdravé, snažte sa mu oblúkom vyhýbať. V prípade, že vlasy potrebujete nejakým spôsobom upraviť, vyskúšajte si ich zapliesť alebo natočiť pomocou natáčok. V dnešnej dobe nájdete na trhu rôzne druhy natáčok. S mnohými sa dá dokonca aj spať.
Vyskúšajte babské rady
Padanie vlasov a ich rednutie trápilo aj naše mamy či babky. Tie však nemali k dispozícii výživové doplnky alebo špeciálne šampóny, ktorými by si mohli pomôcť. Namiesto toho sa obracali na prírodu a hľadali riešenie v bylinkách a olejoch.
V minulosti nedali ženy dopustiť na masky z olivového oleja alebo vaječné zábaly, ktoré na vlasoch nechali pôsobiť niekoľko hodín. Populárne bolo aj oplachovanie vlasov žihľavou a nanášanie rozmarínového oleja priamo do vlasovej pokožky.
Vlasy pravidelne podstrihujte
Pravidelné podstrihovanie podporuje rast vlasov a zlepšuje ich vzhľad. Celý proces je ideálne nechať na odborníkov z pánskeho a dámskeho kaderníctva. Tí budú vedieť, koľko je z vlasov potrebné odstrihnúť, aby sa obnovili. Plus, zaistia, že výsledok bude vždy súmerný.